Kiedy twoja dziewczyna jest zdenerwowana lub smutna, możesz ją pocieszyć na dwa sposoby. Będzie potrzebowała wsparcia emocjonalnego, poprzez to, co mówisz. Ponadto, będzie potrzebowała poczuć się bezpiecznie dzięki Twojej bliskości. Jeśli prawidłowo połączysz te dwa elementy, szybko poczuje się lepiej.
Jak pocieszać dobrym słowem?
Spytaj, co się stało?
Nieważne, jakie jest twoje zdanie, zachowaj je dla siebie. Pozwól jej się wygadać i wyrzucić z siebie wszystko, przytakując i dodając drobny komentarz w razie potrzeby. Jeśli nie chce o tym mówić, nie naciskaj na nią. Niektóre dziewczyny nie lubią mówić, dlaczego są zdenerwowane. Wystarczy, że powiesz jej, że ci zależy i pozwolisz jej się wypłakać.
„Jak się czujesz?”
„Hej, czy coś cię martwi ostatnio?”
” Wydajesz się zdenerwowana. Co się dzieje?”
„Jestem tu, by cię wysłuchać, jeśli chcesz z kimś porozmawiać”.
Wspieraj, a nie lekceważ
Nie ma znaczenia, czy zgadzasz się, czy nie z jej poglądami. Zapewnij ją, że jesteś z nią. Weź ją w jakieś ustronne miejsce i powiedz jej, że nie ma nic złego w płaczu. Powiedz jej, że jesteś zawsze po jej stronie.
„Wiem, że to musi być straszne uczucie w tej chwili. Bardzo mi przykro.”
„Nie mogę sobie wyobrazić, jak się czujesz. Wiem, że to może nie być łatwe.”
„Przykro mi, że jesteś zdenerwowana. Proszę, daj mi znać, jeśli mogę coś zrobić, żeby było lepiej.”
Zauważ problem i krótko wyraź swoje zdanie
Samo pokazanie komuś, że widzisz i rozumiesz jego problem, wiele znaczy. Mów krótko i zwięźle.
„Tak mi przykro słyszeć, że twoja mama jest chora”.
„Wiem, że naprawdę zasłużyłaś na ten awans. Przykro mi, że się nie udało”.
„Była wspaniałą przyjaciółką i też mi przykro, że się wyprowadza.
Powstrzymaj się od udzielania rad
Większość ludzi jest zdenerwowana, ponieważ nie ma łatwego rozwiązania. Więc nie próbuj jej takiego zaoferować. Najprawdopodobniej wszystko już przemyślała, a twoje rady sprawią, że będzie myślała tylko o tym, jak „beznadziejne” są jej problemy. Zamiast tego, powiedz:
„To musi być dla Ciebie naprawdę trudne”.
„Chciałbym mieć jakąś odpowiedź lub rozwiązanie. Po prostu wiedz, że jestem tu dla Ciebie bez względu na wszystko”.
„Jak myślisz, co będzie dalej?”.
„Jak chcesz sobie z tym wszystkim poradzić?”.
Wczuj się w jej emocje i przyznaj jej rację
To może być trudne, ale jeśli tylko pozwolisz jej przejąć inicjatywę, pomożesz jej opanować uczucia. Zachęć ją do otwarcia się na to, co czuje, a nie na sytuację czy wynik, wykorzystując swoje osobiste doświadczenia. Przypisywanie uczuciom konkretnych cech pomoże jej je kontrolować:
„Wiem, że bardzo chciałaś dostać tę pracę. Na twoim miejscu bardzo bym się zawiódł”.
„Masz pełne prawo być smutna, ja też bym taki był”.
„Wiem, że jesteś teraz zła i zdenerwowana. Rozumiem to, jest do kitu.”
Bądź dobrej myśli
To jest bardzo ważne. Wspierając ją, stale przypominaj jej, że wszystko będzie dobrze. Będzie szukała u Ciebie rady, więc nie nastawiaj się negatywnie. Wprowadź do rozmowy swoją pozytywną energię, która będzie powoli, ale pewnie, odbierana przez nią.
„Wyrzuć to z siebie. Wiesz, że te uczucia, jakkolwiek straszne, miną”.
” Przypomnij sobie dobre chwile razem. Przypomnij sobie, kiedy…”
” Wiem, że to jest teraz do kitu. Jednak będę tu przy tobie, dopóki nie poczujesz się lepiej”.
Unikaj bagatelizowania jej problemów
Pamiętaj, że nie jesteś po to, aby w magiczny sposób poprawić sytuację, jesteś po to, aby ją wspierać. Mówienie jej, że „to nic wielkiego” lub że „przechodziłeś przez to samo” sprawi, że poczuje się, jakbyś nie traktował jej poważnie. Rzeczy, których nie należy mówić, to między innymi:
„I tak byłaś za dobra do tej pracy. Oni nawet nie są warci twojego czasu”. Najwyraźniej, skoro jest zdenerwowana, uważa, że to było warte jej czasu.
„Wiem dokładnie, jak się czujesz”. Problemy każdego z nas są wyjątkowe. Nie wiesz dokładnie, jak ona się czuje.
„Jesteś taka silna, poradzisz sobie.” Czasami ludzie potrzebują trochę czasu, aby nie być silnymi. Nie daj jej odczuć, że nie może być wrażliwa.
„Wiem, że to jest straszne. Czy mówiłem ci o tym, jak ……”. To nie jest o twoich byłych problemach, więc nie próbuj zmieniać tematu.
Jak pocieszać swoją bliskością?
Bądź cierpliwy
Dopóki ona nie opanuje swoich uczuć. Powinieneś raczej obserwować, czekać i wiedzieć, kiedy działać. Zanim twoja dziewczyna się przed tobą otworzy, może minąć trochę czasu. Wszystko zależy od tego, jak bardzo jest zdenerwowana. Poznanie momentu, w którym należy działać, będzie możliwe tylko dzięki rozmowie. Stale pytaj ją, czy jest gotowa, aby o tym porozmawiać.
Zostaw ją samą tylko wtedy, gdy ona Ci to powie. Nawet jeśli wydaje się zła lub zdenerwowana, zostań z nią, dopóki się nie uspokoi.
Wykorzystaj kontakt fizyczny
Lekki dotyk działa cuda. Uwalnia on hormon oksytocynę. Hormon ten zwiększa poczucie przywiązania, zaufania i intymności. Jeśli trzymacie się za ręce, przejedź kciukiem po jej palcach lub zrób małe kółka na grzbiecie jej dłoni. Możesz również położyć jedną rękę na jej ramieniu lub na plecach, aby uzyskać ten sam efekt.
Trzymanie się za ręce jest świetnym środkiem odstresowującym. Ta prosta czynność zwiększa poczucie zaufania i bezpieczeństwa oraz obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Przytul ją
Bądź stanowczy, ale delikatny. Delikatne muśnięcia lub poklepanie po plecach jest w porządku, jeśli musisz ją trochę uspokoić, zanim zaczniecie rozmawiać. Pamiętaj, że przytulasz ją, aby ją pocieszyć, więc upewnij się, że czuje się bezpieczna.
Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa. Jesteśmy tak skonstruowani, że dotyk dodaje nam otuchy.
Nie naciskaj
Delikatny dotyk lub przytulenie wystarczy, aby pocieszyć swoją dziewczynę. Jeśli będzie chciała Cię pocałować, pocałuje Cię.
Zabierz ją
Zabierz ją w inne miejsce, aby zrobić jej niespodziankę. W tym momencie może ona nie chcieć przebywać w otoczeniu innych ludzi. Możesz pocieszyć dziewczyne, proponując małą ucieczkę, która pozwoli jej zapomnieć o wszystkich smutkach.
Zorganizuj prywatny piknik dla was dwojga.
Zafunduj jej popołudniowy masaż w spa.
Wybierzcie się na nowy film komediowy.
Zabierz ją na spacer.