Jak budować zaufanie w związku?

EXTAZY.pl - Randka, miłość i związek

Dla Niej i Niego

Szczęśliwe i dające najwięcej satysfakcji związki opierają się na fundamencie wzajemnego zaufania. Jeśli chcesz, aby Twój związek był jak najlepszy, oboje musicie nauczyć się, jak budować zaufanie do partnera. Większość par myśli o zaufaniu tylko w kategoriach wierności seksualnej, ale w rzeczywistości chodzi o coś więcej.

Jak dbać o wzajemne relacje?

Bądźcie wierni

Jeśli partner dopuszcza się zdrady, związek szybko traci sens. Ludzie wychodzą z romansów, ale zazwyczaj potrzebują do tego profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. Podjęcie decyzji o byciu wiernym i trzymanie się jej jest kluczowe. Jeśli nie jesteś szczęśliwy w związku, skorzystaj z pomocy, a nie z kochanka na pół etatu.

Bycie komuś wiernym oznacza być wiernym pod każdym względem – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Niektórym wydaje się, że nawiązywanie intymnych więzi, nawet jeśli jest to tylko spędzanie czasu z inną osobą i nic więcej, jest w porządku, ale tak naprawdę nie jest. W końcu doprowadzi to do problemów w waszym związku.

W miarę możliwości należy jasno określić odpowiednie granice. To, co jest właściwe, różni się w zależności od kultury, a często także od wieku. Wszystko sprowadza się jednak do zrozumienia, czego można z szacunkiem i zrozumieniem wymagać od partnera w związku.

Przykładowo, jednorazowa randka z daną osobą nie jest jeszcze zobowiązującym związkiem. Jeśli zapraszasz daną osobę na randkę, upewnij się, że jest to oczywiste. Niezręczne sytuacje mogą się zdarzyć, gdy kobieta nie jest do końca pewna, czy jest w restauracji jako przyjaciółka, czy na randce.

Należy jasno określić, czy wasza relacja seksualna ma być bardziej swobodna, czy bardziej poważna. Niektórzy ludzie dobrze czują się w związkach bardzo swobodnych. Inni postrzegają stosunki seksualne jako akt bardzo głęboko emocjonalny, który odbywa się tylko z osobą zaangażowaną w związek lub tylko po ślubie.

Istnieje wiele różnych form związków, począwszy od tradycyjnego małżeństwa, przez partnera na stałe, aż po bardziej radykalne otwarte małżeństwa i poligamię. Osoba poszukująca tradycyjnego małżeństwa może być rozczarowana, jeśli jej partner będzie szukał czegoś innego. Podobnie, osoba poszukująca czegoś innego może być rozczarowana, jeśli jej partner będzie szukał tradycyjnego małżeństwa.

Daj partnerowi przestrzeń i wspieraj go

Zaufanie buduje się w atmosferze wzajemnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Ciągłe ranienie się nawzajem, czy to słownie, czy fizycznie, a następnie odtrącanie drugiej osoby wywołuje ogromny strach, który podważa zaufanie. Co więcej, próby kontrolowania każdego ruchu partnera to kolejny rodzaj braku zaufania, więc upewnij się, że nie trzymasz się kurczowo swojego partnera. To tylko odsunie go od Ciebie.

Jeśli Twoja ukochana osoba chce spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi, postaraj się nie mieć nic przeciwko temu. Zawsze jednak możecie porozmawiać o tym, co jest dopuszczalnym zachowaniem, a co nie. Na przykład, jeśli Twój partner powie, że chce pójść do klubu z przyjaciółmi, a Tobie to nie odpowiada, to jest to coś, o czym musicie porozmawiać.

Kochaj partnera bez ukrytych pobudek

Oboje musicie mieć pewność, że jesteście z sobą z miłości, a nie z jakiegoś innego powodu. Tymi innymi powodami mogą być rodzina, pieniądze, wygląd lub po prostu strach przed samotnością. Upewnij się, że jesteś ze swoim partnerem z właściwych powodów.

Nadaj związkowi najwyższy priorytet

Łatwo jest traktować siebie nawzajem jako oczywistość i zaniedbywać się nawzajem. Starajcie się nie poświęcać całej swojej energii i czasu innym osobom lub zajęciom. Jasno określcie swoje priorytety. Jeśli bycie w związku jest dla Was ważne, upewnijcie się, że będzie on na szczycie Waszej listy.

Unikajcie popadania w pracoholizm, gdyż może to przeszkadzać w związku. Znajdźcie czas dla swojego związku, a jeśli musicie osiągnąć cel w określonym czasie, wspólnie z partnerem opracujcie odpowiednie rozwiązania.

Bądźcie wytrwali do samego końca

Nieporozumienia, konflikty i złość będą się zdarzać. Trzeba zadbać o to, aby spory odbywały się bez ryzyka pojawienia się gróźb rozstania.

Jak budować zaufanie po swojej stronie?

Zachowaj rutynę

Wiele osób uważa, że ciągłe urozmaicanie życia tworzy wspaniały związek. Innymi słowy, zawsze planują coś nowego, aby zaskoczyć drugą osobę. Mimo że niespodzianki są miłe od czasu do czasu, stabilność i powtarzalność są o wiele ważniejsze w związku. Powtarzalność brzmi nudno, ale aby wszystko działało na dłuższą metę, trzeba być przewidywalnym. Przewidywalność buduje zaufanie.

Zaufanie

Zaufanie to po prostu inny sposób na powiedzenie, że można na kimś polegać. Ufasz swojemu partnerowi, że zawsze i bez względu na wszystko zrobi pewne rzeczy. Takie zaufanie buduje bezpieczeństwo w związku. Upewnij się, że Twój partner może na Ciebie liczyć.

Jeśli mówisz, że wrócisz do domu przed 17:00, to upewnij się, że tak będzie, albo przynajmniej poinformuj partnera, jeśli coś Ci wypadnie. Najważniejszym czynnikiem jest tu konsekwencja. Jeśli 4 na 5 razy nie zawracasz sobie głowy dzwonieniem i po prostu wracasz do domu tak późno, jak chcesz, to jest to wyraźny znak, że Twoje potrzeby są dla Ciebie ważniejsze niż potrzeby Twojego partnera. Szczęśliwy, udany związek to taki, w którym obie strony starają się dotrzymać swojej części umowy.

Bądź szczery

Twój partner potrafi czytać z Twojej twarzy lepiej niż ktokolwiek inny. Jeśli kłamiesz lub próbujesz ukryć prawdziwe uczucia, nie mówiąc wszystkiego, co masz na myśli, partner będzie w stanie to rozpoznać. Może nawet pomyśleć, że go zdradzasz. Kiedy dana osoba wie, że może bez wahania zaufać każdemu Twojemu słowu, wtedy budujesz trwałą i silną więź.

Mów prawdę

Niczego nie ukrywajcie, nic nie powinno być dla drugiej osoby tajemnicą. Musisz wiedzieć, że prędzej czy później wszystko wyjdzie na jaw, a konsekwencje braku całkowitej szczerości zabiją zaufanie i zrujnują wasz związek.

Mów, co naprawdę czujesz

Zbyt wiele osób nie daje swoim partnerom znać, czego potrzebują. Nie pozwól, by partner zastanawiał się lub próbował zgadywać, co powinien dla Ciebie zrobić. Ważne jest, aby dotyczyło to każdego z partnerów. Jeśli tylko jeden z partnerów jest wspierany przez drugiego, istnieje ryzyko, że jeden z nich będzie czuł się osaczony, a drugi lekceważony. Żaden z powyższych wariantów nie jest dobry.

Czasem powiedz „nie”

Dobrze jest słuchać potrzeb partnera i starać się je zaspokajać, ale czasem równie wartościowe jest powiedzenie „nie”. Nie można robić wszystkiego przez cały czas, a jeśli raz na jakiś czas odmówisz, zyskasz szacunek. Zajęcie stanowiska i narzucenie własnej woli może w rzeczywistości zwiększyć zaufanie między wami.

Jak budować zaufanie w związku do partnera?

Wierz w możliwości swojego partnera

Jeśli uważasz, że druga osoba nie jest kompetentna w niektórych sprawach, nie będziesz miał do niej zaufania. Jeśli tak jest, należy uczciwie rozmawiać z partnerem o tych sprawach. Dzięki temu będziecie mogli przez to przejść i utrzymać wzajemne zaufanie.

Zaufaj partnerowi

Jak partner może Ci zaufać, skoro Ty nie ufasz mu? Zaufanie wymaga dwojga ludzi, a bez zaufania drugiej osoby, zaufanie jest jak ryba bez wody.

Zaufanie drugiej osobie często sprowadza się do tego, co czujesz w środku. Innymi słowy, jeśli masz skłonność do braku pewności siebie, może to negatywnie wpłynąć na waszą relację. Masz wszelkie powody, by ufać, dopóki dana osoba nie zrobi czegoś, co pokaże, że tak nie jest.

Mów otwarcie o wszelkich swoich obawach. Jeśli masz jakieś doświadczenia z niewiernością w przeszłości, poinformuj o tym partnera, aby mógł zrozumieć, co chodzi Ci po głowie.

Wyrażaj wątpliwości

Jednym ze wskaźników problemów z zaufaniem jest tendencja do myślenia o najgorszym możliwym scenariuszu w każdej możliwej sytuacji. To, że ktoś nie odebrał od Ciebie telefonu, nie oznacza, że Cię zdradza. Jeśli ufasz swojemu partnerowi, oznacza to, że dajesz mu kredyt zaufania. Każda osoba zasługuje na szansę wytłumaczenia się przed wyciągnięciem wniosków. Tylko wtedy można spojrzeć na sprawę obiektywnie.

Zostaw telefon partnera w spokoju

Czy któreś z was ma hasło w swoim telefonie? Jeśli tak, to może to być sygnał, że macie problemy z zaufaniem. Choć prywatność jest ważna, nie oznacza to, że Twój telefon powinien być chroniony jak Fort Knox. Gdy istnieje prawdziwe zaufanie, druga osoba będzie szanować Twoją prywatność, nawet jeśli będzie miała dostęp do Twojego telefonu. Większym problemem jest jednak to, że jeśli czujesz, że osoba dzwoniąca na telefon Twojego partnera stanowi zagrożenie dla waszego związku, to mamy do czynienia ze zdecydowanymi problemami z zaufaniem, z którymi należy się uporać.

Pozwalaj partnerowi na swobodę w życiu

Często, gdy pojawiają się problemy z zaufaniem, chcemy kontrolować wszystko, co i z kim robi druga osoba. W takiej sytuacji łatwo poczuć się zagrożonym przez wszystkich. Zaufanie polega jednak na tym, że trzeba mieć wiarę i pozwolić drugiej osobie na swobodę działania. Kiedy ufasz drugiej osobie, oznacza to również, że ufasz sobie, co na dłuższą metę sprzyja zdrowszym relacjom.

Kilka porad na koniec

Budowanie zaufania w związku jest kluczowym elementem udanego związku, który daje poczucie bezpieczeństwa i szczęścia dla obu partnerów. Wzajemne zaufanie jest fundamentem, na którym opiera się silna i zdrowa relacja. Pracować nad zaufaniem warto od początku związku, aby stworzyć zdrową i szczęśliwą relację.

Nie można zbudować zaufania, jeśli robi się coś za plecami partnera (np. zdradzając czy oszukując). Partner w końcu się o tym dowie i zaufanie zostanie nadszarpnięte. A raz utracone zaufanie nie da się odbudować już nigdy – zamiast pełnego zaufania zawsze pozostanie choćby odrobina wątpliwości.

Jednym ze sposobów budowania zaufania w związku jest unikanie kontroli drugiej osoby. Kontrolowanie swojego partnera 24 godziny na dobę prowadzi do kłótni, zranienia i obaw. Osoba kontrolowana czuje się osaczona, co przyczynia się do braku zaufania w związku. Dobrze jest szanować prawo do prywatności swojego partnera, a także dążyć do związku opartego na miłości bez zazdrości.

Warto również dbać o wzajemne zaufanie poprzez rozmowy na ten temat z ukochaną osobą. Wspólnie możemy pracować nad zaufaniem, ucząc się rozwiązywać problemy, które mogą wynikać z przykrych doświadczeń czy obaw. Dojrzali partnerzy są świadomi swoich potrzeb, wartości i własnych błędów, dzięki czemu potrafią otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach i oczekiwaniach.

Kiedy chcesz zbudować zaufanie w swoim związku, dobrze jest unikać domysłów i negatywnych opinii na temat swojego partnera. Nie warto naruszać intymności związku poprzez oceny innych osób czy rozłąki. Zamiast tego, warto dążyć do związku, w którym obie strony uczą się wzajemnie rozumieć i akceptować.

Warto również pracować nad swoim poczuciem własnej wartości, które idzie w parze z zaufaniem do partnera. Szczęście oraz poczucie bezpieczeństwa powinno wypływać z naszego wnętrza, abyśmy mogli zaakceptować siebie oraz drugą stronę, nawet w chwilach kryzysu.

Podsumowując, aby zbudować zaufanie w związku, warto skupić się na otwartości, szacunku i komunikacji z partnerem. Unikanie kontroli, dążenie do związku opartego na miłości bez zazdrości oraz rozmowy na temat uczuć i oczekiwań, pomogą wzmocnić wzajemne zaufanie. Szanowanie prywatności, praca nad własnym poczuciem wartości oraz angażowanie się w działania budujące bliskość przyczynią się do utrzymania szczęśliwego i zdrowego związku.

Kamil - autor -EXTAZY.pl - Randka, Miłość i Związek

Kamil

Jestem Kamil i bardzo lubię randkować, spotykać się, jak i rozmawiać z kobietami. Nie jestem żadnym awanturnikiem i kobieciarzem jak słynny Casanowa, jednak radzę sobie w kontaktach z płcią piękną. Swoim już wieloletnim doświadczeniem pragnę dzielić się na łamach tego bloga.

Chcę też podkreślić, że informacje zawarte tu nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady. Nie jestem terapeutą i nie udzielam porad, tylko jak wspomniałem, dzielę się swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz