Randka może stresować każdego, ale może być szczególnie trudna, jeśli zżera Cię trema. Na szczęście można zmniejszyć i pokonać lęk przed randką, zmieniając swój sposób myślenia. Dzięki czemu randka stanie się czymś pełnym zabawy i gry. Dowiesz się tu, jak radzić sobie z uczuciem lęku, koncentrując się na nawiązywaniu kontaktów, a nie na szukaniu „tego jedynego, tej jedynej”. Ponadto dowiesz się, jak zmniejszyć presję związaną z randką dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod i strategii radzenia sobie z uczuciem stresu.
Jak zmienić podejście do randki?
Przyjmij postawę „praktyka czyni mistrza”
Traktuj randkę jak każdą inną umiejętność – nie zawsze będzie idealnie, ale jest to umiejętność, którą można opanować. Potrzeba czasu i wysiłku, aby osiągnąć w niej dobre wyniki. Traktuj każdą randkę, na którą się wybierasz, jako szansę na ćwiczenie swoich umiejętności, a nie jako nastawienie na „sukces lub porażkę”. Jeśli popełnisz błąd, śmiej się z siebie i pamiętaj, że kiedyś będzie z tego świetna historia.
Randka to sposób na sprawdzenie, czy podoba Ci się potencjalny partner i czy do niego pasujesz. Nie jest to sprawdzian naszej osobowości. Jeśli randka nie wypali lub nie będziecie do siebie pasować, oznacza to tylko tyle, że nie można liczyć na długotrwałą znajomość z partnerem.
Nie szkodzi, jeśli podczas randek zdarzają się niepowodzenia. Kiedy zdobywasz doświadczenie, nie będziesz miał stałego progresu. Zawsze będą się pojawiać przeszkody.
Każdy denerwuje się na pierwszej randce i to normalne, że popełnia błędy.
Skup się na poznawaniu ludzi, którzy Cię interesują
Możesz się obawiać chodzenia na randki, ponieważ odczuwasz presję, by się zakochać lub znaleźć partnera. Zmniejsz tę presję, traktując randki jako okazję do poznania innych ludzi. Kiedy idziesz na randkę, poznaj tę osobę i poszukaj wspólnych zainteresowań. Nie ma znaczenia, czy będzie to coś więcej niż kilka randek. Ważne jest, abyś nawiązał kontakt.
Jeśli to Ci pomoże, przed randką stwórz listę pytań, które chcesz zadać danej osobie. Możesz zapytać: „Co Cię najbardziej interesuje?”. „Co najbardziej cenisz w rodzicach? „Jaki był najbardziej wyszukany prezent, który otrzymałeś?” lub „Opowiedz mi o sytuacji, w której coś nie poszło zgodnie z planem, ale pomogło Ci dojść do miejsca, w którym jesteś teraz”.
Przestań szukać „tego jedynego, tej jedynej”
Próba zakochania się jest stresująca, więc to zrozumiałe, że odczuwasz lęk. Jednak prawdopodobnie będziesz musiał pocałować wiele żab, zanim znajdziesz odpowiedniego partnera. Nie spiesz się i idź na wiele randek w poszukiwaniu odpowiedniego partnera.
Jeśli poznasz osobę, która do Ciebie nie pasuje, potraktuj to, jak sukces. Teraz już wiesz, czego nie chcesz u partnera.
Bądź swoim własnym źródłem miłości i akceptacji
Może ci się wydawać, że potrzebujesz partnera, który cię uzupełni, ale to po prostu nieprawda. Jedyną osobą, która może Cię naprawdę uzupełnić, jesteś Ty sama! Zamiast szukać partnera, który zaspokoi Twoje potrzeby, zastanów się, czego chcesz i daj to sobie. Pomoże Ci to podejść do randek z otwartym i swobodnym nastawieniem.
Na przykład mów sobie: „Jesteś osobą spełnioną”, „Możesz to zrobić” i „Twoja ciężka praca się opłaci”.
Jeśli czegoś chcesz, zdobądź to dla siebie. Na przykład kup sobie ładną biżuterię, zegarek lub zacznij oszczędzać na dom.
Jak radzić sobie z emocjami?
Pozwól sobie na emocje
Pozwól sobie na to, by doświadczać swoich emocji, a następnie spróbuj nazwać to, co czujesz. Na przykład, możesz czuć się zmartwiony, przestraszony lub zdezorientowany w kwestii randek i związków. Nie próbuj zwalczać swoich uczuć! Pozwolenie sobie na ich odczuwanie jest pierwszym krokiem do tego, żeby emocje minęły.
Możesz powiedzieć sobie: „Bardzo się boję, bo mój ostatni związek tak źle się skończył” albo „Martwię się, że wszystkie związki się kończą, bo moi rodzice się rozwiedli”.
Ustal, z jakich powodów stresujesz się przed randką
Zastanów się, dlaczego jesteś zdenerwowany i jakie związki miałeś w przeszłości. Warto też zastanowić się nad relacjami, jakie mieli między sobą rodzice. Następnie należy wypisać powody, dla których myślisz, że randki mogą powodować u Ciebie stres. Gdy już wiesz, dlaczego się denerwujesz, możesz zacząć rozwiązywać te problemy.
Na przykład, może się okazać, że obawiasz się, ponieważ w przeszłości zostałeś oszukany. Podobnie, randki mogą Cię denerwować, ponieważ Twoje rodzeństwo miało złe doświadczenia w związkach.
Wyraź swoje uczucia lęku, aby pomóc sobie z nimi poradzić
Trzymanie uczuć w sobie pogarsza sytuację. Należy znaleźć naturalny sposób na ich uwolnienie, który będzie dla nas skuteczny. Oto kilka sposobów na to:
Porozmawiaj z kimś o tym, jak się czujesz.
Wykrzycz się do poduszki.
Idź poćwiczyć, aby uwolnić się od emocji związanych z lękiem.
Zapisz swoje uczucia w notesie.
Stosuj ćwiczenia oddechowe, by się uspokoić
Wypróbuj technikę oddychania 4-7-8, która pomoże Ci uwolnić się od emocji. Wciśnij język za górną część zębów, a następnie zrób wdech przez nos, licząc do 4. Wstrzymaj oddech na 7 sekund, a następnie wypuść głośny oddech przez 8 sekund przez usta. Powtórz to 3-4 razy.
Powinno to pomóc w dostarczeniu energii w postaci tlenu, co pomoże w pozbyciu się niepokoju i stresu.
Codziennie ćwicz, aby rozładować emocje
Podczas ćwiczeń organizm spala nadmiar energii, co pomaga zmniejszyć stres. Ponadto ćwiczenia uwalniają endorfiny, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Wybierz ćwiczenie, które sprawia Ci przyjemność, więc będziesz mógł je wykonywać codziennie, np.:
Dołącz do drużyny sportowej.
Uczęszczaj na zajęcia taneczne.
Idź na siłownię z przyjacielem.
Spaceruj na łonie natury.
Biegaj.
Uprawiaj aerobik w wodzie.
Jak poprawić jakość randek?
Warto szukać sposobów na kontakt z ludźmi na co dzień
Bądź ciekawy ludzi, których spotykasz. Zadawaj im pytania o siebie, szukaj wspólnych zainteresowań i zachowaj otwarty umysł. Postaraj się też opowiedzieć coś o sobie. W miarę jak będziesz coraz lepiej nawiązywać kontakty z ludźmi, randki będą przychodziły Ci coraz łatwiej.
Wiąże się to z nawiązywaniem kontaktów z innymi. Ucząc się nawiązywać relacje z ludźmi, będziesz czuć się pewniej na randkach.
Na przykład, porozmawiaj z osobami stojącymi w kolejce w sklepie spożywczym, rozpocznij rozmowę w poczekalni lub zaproś współpracowników na lunch.
Wypróbuj różne sposoby flirtu
Flirt, może pomóc Ci szybko nawiązać z kimś kontakt i wyrazić zainteresowanie daną osobą. Ponieważ możesz to robić bez umawiania się na randkę. To świetny sposób na poznanie ludzi, który pomoże Ci powoli wyzbyć się obaw związanych z randkami. Oto kilka łatwych sposobów na flirt:
Dużo się śmiej i uśmiechaj.
Nawiąż krótki kontakt wzrokowy, a następnie odwróć wzrok.
Powiedz komplement.
Dotknij ją w ramię.
Zapytaj o wspólne zainteresowania.
Wybierz ciekawe atrakcje na randkę, by uniknąć trudnych rozmów
Siedzenie naprzeciwko kogoś przy stole może być bardzo stresujące, zwłaszcza jeśli dopiero co poznałeś daną osobę. Zamiast skupiać się na rozmowie, zaproś ją na ciekawą randkę. Dzięki temu nie będziesz musiał się denerwować, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia stresu. Oto kilka pomysłów na randkę:
Idź na kręgle.
Zagraj w minigolfa.
Idź na koncert.
Weź lekcję tańca.
Pójdź na lekcję gotowania.
Weź udział w lokalnym festiwalu.
Skup się na tym, co robi lub mówi Twój partner, aby oderwać się od swoich myśli
Nadmierne myślenie o rzeczach podczas randki zwiększy Twój stres. Można jednak tego uniknąć, zwracając baczną uwagę na swoją drugą osobę. Aktywnie słuchaj wszystkiego, co mówi Twoja randka. Dodatkowo obserwuj mowę ciała i sposób poruszania się, abyś był skupiony na chwili obecnej.
Nie przejmuj się tym, że nie wiesz, o czym może myśleć Twój partner. Po prostu bądź z nią w tej chwili.
Jeśli Twoja randka nie mówi zbyt wiele, spróbuj zadawać jej pytania otwarte, aby zachęcić ją do mówienia. Możesz zapytać: „Co jest najciekawsze w Twojej pracy?” lub „Jak zaczęłaś/eś przygodę ze swoim hobby?”.
Zachowaj luźną rozmowę podczas kilku pierwszych randek
Możesz denerwować się przed randką, ponieważ trudno jest otworzyć się przed innymi. Nie ma jednak pośpiechu, aby opowiadać o sobie wszystko. Kiedy po raz pierwszy zaczynasz się z kimś spotykać, trzymaj się lekkich, zabawnych tematów, takich jak Twoje hobby czy śmieszne historie.
Na przykład, nie musisz opowiadać o swoich poprzednich związkach. Zamiast tego porozmawiaj o swoich najnowszych zainteresowaniach.
Kilka porad na koniec
Daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz, aby pokonać stres przed pierwszym spotkaniem.
Poproś przyjaciół, aby poszli z Tobą na symulowane randki. To może pomóc Ci przezwyciężyć strach.