Jak się rozweselić? Skuteczne sposoby na poprawę humoru

EXTAZY.pl - Randka, miłość i związek

Dla Niej i Niego

Jeśli jesteśmy w złym nastroju, możemy mieć wrażenie, że nigdy z niego nie wyjdziemy. Na szczęście nasze myśli mają dużą kontrolę nad naszym nastrojem. W rzeczywistości mają one tak duży wpływ na nasz nastrój, że mogą nawet wpływać na to, jak się fizycznie czujemy. Nasz mózg przetwarza od 50 000 do 60 000 myśli dziennie. Wykorzystajmy je, aby zmienić swoje nastawienie i lepiej się poczuć.

Pozytywne nastawienie

Przestań ciągle myśleć o swojej sytuacji

Staraj się unikać rozmyślania o swojej sytuacji, gdyż może to pogorszyć nastrój i spowodować, że będziesz czuł się źle. Rozpamiętywanie sytuacji może uniemożliwić Ci skuteczne myślenie i rozwiązywanie problemów. Ma także silny związek z depresją. Jeżeli czujesz, że utknąłeś w pewnym schemacie myślenia, spróbuj odwrócić swoją uwagę innymi zajęciami lub myśleniem o sprawach, które znajdują się wokół Ciebie. Na przykład rozejrzyj się wokół siebie i zwróć uwagę na budynki w drodze do pracy.

Spróbuj skupić swoje myśli na tym, co możesz zmienić lub na co masz wpływ. Może to pomóc Ci przypomnieć, że masz kontrolę nad swoją sytuacją i własnym szczęściem.

Zmień swoją sytuację lub nastrój

Zmiana perspektywy to termin, którego używają terapeuci, aby skłonić Cię do spojrzenia na swoją sytuację w nowym świetle lub z innej perspektywy. Możesz poszukać pozytywnych stron swojej sytuacji, przypomnieć sobie, czego się nauczyłeś lub znaleźć odrobinę poczucia humoru w mniej korzystnej sytuacji. Jeśli jesteś w złym nastroju i czujesz się przygnębiony, możesz przypomnieć sobie, że nie każdy dzień jest radosny i że jutro będzie lepiej.

Na przykład, jeśli jesteś smutny po rozstaniu, możesz przypomnieć sobie, że choć koniec związku był bolesny, to dzięki temu dowiedziałeś się wiele o sobie.

Praktykuj dziękowanie

Dziękowanie jest postawą, moralnym spojrzeniem, a nawet codzienną praktyką, która przejawia się dziękowaniem. Może również oznaczać okazywanie uznania i odwdzięczanie się za życzliwość. Spróbuj być wdzięcznym przez cały dzień, ustawiając przypomnienie w swoim telefonie. Kiedy zostaniesz o tym powiadomiony, poświęć chwilę, aby podziękować za jedną rzecz tego dnia. Możesz też po prostu dostrzec w ciągu dnia rzeczy, za które warto podziękować. Mogą to być drobne rzeczy jak znalezienie blisko miejsca parkingowego lub zobaczenie pięknego wschodu słońca. Na koniec dnia zapisz 3 rzeczy, za które mogłeś dziękować tego dnia.

Bycie wdzięcznym może wprowadzić Cię w nastrój pozytywnego nastawienia. Naukowcy twierdzą, że może to również poprawić twoje samopoczucie i relacje międzyludzkie.

Badania wykazały również, że dziękowanie może sprawić, że poczujesz się bardziej optymistycznie w stosunku do tego co będzie w przyszłości i że poprawi to Twoje spojrzenie na świat.

Przytul swojego pupila

Znajdź czas na przytulanie lub głaskanie swojego psa, lub kota. Możesz też spędzić czas ze swoim zwierzakiem bawiąc się, jeśli wolisz być aktywny. Badania pokazują, że zwierzęta domowe i spędzanie z nimi czasu może złagodzić zły nastrój. W rzeczywistości spędzanie czasu z pupilem poprawiało nastrój tak samo, jak spędzanie czasu z ukochaną osobą lub z kimś bliskim.

Przytulanie zwierzaka nie tylko Cię rozweseli, ale może też wzmocnić Twoją więź z nim.

Poprawa przestrzeni

Spraw, aby Twoja przestrzeń była bardziej przytulna

Otocz się rzeczami, które poprawiają humor, ulubionymi obrazami, pamiątkami, roślinami lub książkami. Nie zapomnij o lepszym oświetleniu. Niektóre osoby cierpiące na depresję sezonową doświadczają objawów depresji, jeśli nie mają wystarczającej ilości światła słonecznego. Jeśli jesteś w ciemnym pomieszczeniu, otwórz okno, aby uzyskać trochę naturalnego światła. Jeśli używasz sztucznego światła, spróbuj zapalić świecę, aby się rozweselić.

Jeśli jesteś w pracy i masz zły nastrój, możesz przynieść z domu drobiazgi, które sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo. Mogą to być np. zdjęcia. Możesz nawet przynieść swoją ulubioną herbatę jako ciepłe, kojące wspomnienie z domu.

Zadbaj o to, by Twoja otoczenie ładnie pachniało

Nawet jeśli Twój dom źle nie pachnie, dobrze pachnąca świeca lub ulubiony zapach może poprawić Ci nastrój. Spróbuj aromaterapii, czyli stosowania olejków eterycznych w formie inhalacji lub miejscowo, aby poprawić sobie humor i zrelaksować się. Naukowcy odkryli, że szczególnie olejek cytrynowy podnosi i poprawia nastrój. Podczas gdy nieprzyjemne zapachy ogólnie sprawiają, że czujesz się spięty, przygnębiony lub zły.

Naukowcy nie są pewni, co sprawia, że olejki eteryczne i aromaterapia są skuteczne. Uważają jednak, że receptory w nosie stymulują części mózgu, które kontrolują emocje i wspomnienia.

Posprzątaj swoje otoczenie

Spędź trochę czasu na sprzątaniu lub reorganizacji swojego domu, lub biura. Badania wykazały, że posiadanie bałaganu w mieszkaniu lub w pracy może znacznie zwiększyć poziom stresu, co może obniżyć twój nastrój. Posprzątaj swoje otoczenie. Oddaj, wyrzuć lub poddaj recyklingowi rzeczy, których już nie potrzebujesz lub nie chcesz.

Być może nawet okaże się, że porządkowanie rzeczy, może poprawić Ci humor.

Postaw na kolor

Kolor może mieć duży wpływ na Twój nastrój. Rozważ pomalowanie kilku pomieszczeń lub dodanie elementów dekoracyjnych w radosnym kolorze, aby poprawić swoje samopoczucie. Żółty jest dobrym wyborem dla rozjaśnienia przestrzeni, podczas gdy odcienie różu mogą sprawić, że poczujesz się bardziej radośnie. Nie myśl, że musisz użyć najbardziej śmiałego odcienia koloru. Nawet blady żółty może pomóc Ci się rozweselić.

Możesz połączyć kilka odcieni pogodnych kolorów. Na przykład, możesz naprzemiennie stosować żółte i pomarańczowe paski, aby uczynić pokój bardziej pełnym energii.

Zmiana stylu życia

Zmień to, co robisz

Jeśli jesteś nieszczęśliwy, ponieważ czujesz, że utknąłeś w rutynie, spróbuj zrobić coś innego. Czasami samo wyjście z obecnej sytuacji może zmienić samopoczucie. Na przykład, jeśli przez cały dzień uczestniczysz w spotkaniach, na których nie masz wolnego czasu, pod koniec dnia wybierz się na zabawny film. Zmiana tego, co robisz, może zdziałać cuda na twój nastrój.

Inny przykład, jeśli cały dzień siedzisz w fotelu przy biurku lub na kanapie, Twoje samopoczucie może być niskie, ponieważ Twoje ciało potrzebuje trochę aktywności fizycznej. Wstań, idź na spacer i ciesz się zmianą otoczenia.

Wyjdź na zewnątrz

Jeśli uważasz, że Twoje słabe samopoczucie jest związane ze stresem, wyjdź na zewnątrz, aby zmniejszyć ten stres i poprawić swój nastrój. Idź na spacer do parku lub możesz odwiedzić arboretum, jeśli mieszkasz w mieście. Przebywanie na zewnątrz może znacznie poprawić Twój nastrój. Badania wykazały, że posiadanie możliwości wyjścia na zewnątrz lub odwiedzenia parku zmniejsza poziom kortyzolu. Hormonu, który Twoje ciało uwalnia, gdy jesteś zestresowany.

Nie czekaj na idealny dzień lub pogodę przed wyjściem na zewnątrz. Chwyć parasol i wybierz się na spacer w deszczu. Samo przebywanie na zewnątrz może poprawić Ci humor.

Ćwiczenia

Zacznij ćwiczyć, uprawiaj jeden ze swoich ulubionych sportów lub ćwiczeń. Czy też po prostu bądź bardziej aktywny w swojej codziennej rutynie. Badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne poprawiają nastrój, sygnalizując organizmowi uwalnianie „dobrych” neuroprzekaźników do mózgu. Wykazano, że nawet 5 minut intensywnych ćwiczeń zmniejsza niepokój.

Na przykład, jeśli wyprowadzasz psa na spacer, przedłużaj ten spacer i pozwól sobie na cieszenie się przebywaniem na zewnątrz. Możesz też zaprosić kilku swoich przyjaciół i zagrać w piłkę.

Zrób coś, co sprawi, że się uśmiechniesz

Badania wykazały, że uśmiechanie się może poprawić nastrój, zwłaszcza jeśli wcześniej byłeś w złym humorze. Jeśli nawet nie masz ochoty się uśmiechać, przypomnij sobie, że sam akt śmiania się może Cię rozweselić. Znajdź czynności, które wywołają uśmiech, takie jak oglądanie zabawnego programu telewizyjnego lub filmu. Możesz też porozmawiać z przyjacielem, który zawsze wywołuje u Ciebie radość lub śmiech na twarzy.

Jeśli nie możesz poświęcić czasu na oglądanie czegoś lub rozmowę z kimś, po prostu ćwicz uśmiechanie się, kiedy tylko możesz.

Podsumowanie

Każdy ma czasem zły humor. Pamiętaj, że wkrótce wszystko się uspokoi.

Staraj się być otwarty wobec osób oferujących wsparcie. Nie odsuwaj się od przytulania i innych pocieszających gestów, chyba że sprawią, że będzie Ci jeszcze smutniej.

Nauka optymizmu to dobry sposób na zapewnienie sobie pogody ducha w dłuższej perspektywie.

Staraj się, aby to, co robisz, aby się pocieszyć, nie przerodziło się w formę ucieczki lub uzależnienia.

Jeśli Twój zły nastrój lub negatywne myśli utrzymują się przez dłuższy czas, zgłoś się do lekarza. Możliwe, że jest to oznaka depresji klinicznej. Objawy depresji można skutecznie leczyć, ale nieleczona może mieć poważne konsekwencje.

Kamil - autor -EXTAZY.pl - Randka, Miłość i Związek

Kamil

Jestem Kamil i bardzo lubię randkować, spotykać się, jak i rozmawiać z kobietami. Nie jestem żadnym awanturnikiem i kobieciarzem jak słynny Casanowa, jednak radzę sobie w kontaktach z płcią piękną. Swoim już wieloletnim doświadczeniem pragnę dzielić się na łamach tego bloga.

Chcę też podkreślić, że informacje zawarte tu nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady. Nie jestem terapeutą i nie udzielam porad, tylko jak wspomniałem, dzielę się swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz