Jak odmówić chłopakowi zaproszenia na randkę?

EXTAZY.pl - Randka, miłość i związek

Dla Niej

Randka to skomplikowana sytuacja towarzyska, do której trzeba się przygotować. Warto dowiedzieć się, czego oczekujemy od związku lub randki, mając jednocześnie na uwadze dobro osób z naszego otoczenia. Zdarza się, że na randkę zaprasza Cię facet, którym nie jesteś zainteresowana i dlatego warto mu powiedzieć po prostu „nie” w grzeczny sposób.

Jak grzecznie odmówić mężczyźnie, podczas rozmowy?

Wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia

Przede wszystkim, jeśli mężczyzna, który Cię zaprasza, jest znajomym lub przyjacielem, to nie należy mu przerywać, gdy mówi do Ciebie.

Nawet jeśli wiesz, że on zamierza zaprosić Cię na randkę, a ty chcesz powiedzieć „nie”, to nie należy mu przerywać. Przerywając mu, sprawiasz wrażenie zbyt chętnej do odmowy i niegrzecznej.

Zachowaj od niego pełen szacunku dystans i uśmiechnij się lekko. Nie zbliżaj się do niego ani nie dawaj mu żadnych wskazówek mową ciała, że możesz być zainteresowana.

Po prostu powiedz nie

Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy masz grzecznie odmówić facetowi, jest go ciągle oszukiwać. To może być trudne i bolesne dla niego, aby usłyszeć „nie” na początku, ale to będzie znacznie lepsze w dłuższej perspektywie.

Nie szukaj wymówek. Nie musisz kłamać. O ile nie jest to prawda, nie mów mu, że jesteś w związku. Nie mów mu tekstu typu: „Właśnie zakończyłam związek i nie jestem gotowa na następny”. Nawet jeśli to prawda, to może dać mu fałszywą nadzieję, że zmienisz zdanie, a to nie jest fair wobec niego.

Bądź bezpośrednia i uprzejma. Powiedz coś w stylu: „Wydajesz się miłym chłopakiem, ale po prostu nie lubię Cię w ten sposób. Doceniam, że pomyślałeś, aby mnie zapytać…”. To sprawia, że twoje stanowisko jest jasne, ale nadal wydaje się nieco łagodniejsze niż rażące „nie”.

Trzymaj go krótko. Nie musisz od razu wygłaszać długiej odmowy tylko po to, aby wydawać się miłą.

Powiedz mu, że chcesz być przyjaciółką

Jeżeli rzeczywiście chciałabyś się zaprzyjaźnić z facetem, który Cię zaprasza na spotkanie, to powiedz mu o tym. To złagodzi twoją odmowę i da mu znać, że cenisz jego towarzystwo i to nawet jeśli nie jesteś nim zainteresowana.

Jeśli faktycznie nie chcesz się z nim zaprzyjaźnić, to nie mów, że chcesz się kumplować. Po prostu powiedz mu, że nie jesteś zainteresowana i że masz nadzieję, że ma miły dzień i odejdź.

Jeśli powiesz mu, że chcesz się przyjaźnić, to postaraj się, aby wiedział, że twoje uczucia dotyczące tej sytuacji nie ulegną zmianie. Nie chcesz dać mu fałszywej nadziei. Powiedz coś w stylu: „Przepraszam, nie jestem zainteresowana romansem z Tobą, ale wiem, że ktoś inny będzie. Lubię z tobą rozmawiać i chciałabym zostać przyjaciółką”.

Bądź uprzejma

Kiedy musisz powiedzieć komuś „nie” osobiście, to ma znaczenie, jak to mówisz. Będzie to miało wpływ na to, jak mężczyzna odbierze twoją odpowiedź.

Nie rób wrażenia, że jesteś nastawiona defensywnie. Masz pełne prawo do wyboru, z kim się umawiasz. Bycie defensywnym może sprawić, że będziesz wydawać się bardziej agresywna lub niesympatyczna, niż zamierzasz być.

Mów tonem pełnym przeprosin. Chcesz być przecież otwarta, nawet jeśli nadal będziesz stanowcza w swojej odpowiedzi. Spróbuj nawiązać z nim kontakt wzrokowy przynajmniej raz, kiedy mówisz.

Jak powiedzieć „nie” poprzez SMS?

Odpowiadaj na bieżąco

Gdy chłopak, którym nie jesteś zainteresowana, zaprasza Cię na spotkanie przez SMS, e-mail lub jakiś komunikator, to możesz mieć ochotę na odpowiedz w późniejszym czasie.

Nie traktuj go też po macoszemu i nie licz na to, że zrozumie, o co Ci chodzi. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest udzielenie mu odpowiedzi.

Nawet jeśli chcesz odpowiedzieć w porę, w ciągu dnia, gdy wysyła wiadomość, to poświęć trochę czasu, aby pomyśleć o tym, co chcesz przekazać i jak chcesz to powiedzieć.

Używaj stwierdzeń „ja”

Jeśli go odrzucasz, to użycie stwierdzeń typu „ja” pomoże Ci sprawić, że odmowa będzie dotyczyła Cię, więc chłopak, z którym rozmawiasz, nie poczuje się aż tak bardzo urażony.

Na przykład, zamiast powiedzieć mu: „Przepraszam, nie jesteś w moim typie”, powiedz coś bardziej w stylu: „Naprawdę przepraszam. Ja po prostu nie widzę nas razem”.

Albo powiedz: „Naprawdę miło mi było Cię poznać, ale nie widzę, aby to rozwinęło się w coś więcej”.

Pisz w dobrym stylu

Jeśli jesteś zbyt nieformalna, gdy mówisz facetowi, który cię zaprosił, że nie jesteś zainteresowana, to możesz wyjść na niegrzeczną. Nawet jeśli normalnie piszesz SMS-y lub piszesz na swój sposób, który jest bardzo swobodny, spróbuj być nieco bardziej formalna w swojej odmowie.

Używaj pełnych zdań i słów. Zamiast pisać, „Nie dzięki, „Po prostu nie jestem zainteresowana spotkaniem z Tobą”, napisz: „Dzięki za pytanie, ale po prostu nie widzę nas razem.”

Dodaj coś miłego po swojej odmowie. Może to pomóc w zakończeniu rozmowy, a także złagodzić ten cios. Napisz coś w stylu: „Przepraszam. Życzę ci wszystkiego najlepszego, Darku!”

Bądź szczera

Często łatwiej jest kłamać przez SMS-a niż osobiście. Kuszące może być wymyślanie wymówek, które pozwolą Ci się wymigać, ale na dłuższą metę zawsze lepiej jest mówić prawdę.

Nie pozostawiaj pytania bez odpowiedzi. Zadbaj o to, aby nie pomyślał, że możesz być zainteresowana nim w późniejszym czasie. Spraw, by twoja odpowiedź była jednoznaczna. Nawet jeśli chcesz pozostać przyjaciółmi, upewnij się, że mówisz: „Nie żywię do Ciebie żadnych uczuć, ale możemy zostać przyjaciółmi”.

Nawet jeśli chcesz być stanowcza, gdy wysyłasz swoją wiadomość, spróbuj również znaleźć coś pozytywnego do powiedzenia. Na przykład powiedz: „Doceniam, że mnie zapytałeś, bo miło mi się z Tobą rozmawiało, ale po prostu nie żywię do Ciebie żadnych uczuć”.

Jak odmówić chłopakowi po pierwszej randce?

Mów w przyjazny sposób i bez owijania w bawełnę

Często trudniej jest odrzucić kogoś po pierwszej randce niż kogoś, z kim nigdy się nie umówiłaś. Czasami jednak potrzebna jest randka, aby zorientować się, że naprawdę nie jesteś zainteresowana.

Powiedz coś w stylu: „Przepraszam. Po prostu nie czułam więzi na naszej randce. Mam nadzieję, że znajdziesz swoją miłość”.

Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowana, ale chcesz się zaprzyjaźnić, powiedz: „Świetnie się z tobą bawiłam, ale tak naprawdę nie poczułam żadnej więzi z tobą. Czy chciałbyś być moim przyjacielem?”. Pytając go, czy chce być przyjacielem, jest prosty i daje mu znać, że nawet jeśli nie chcesz się umawiać, nadal cenisz jego towarzystwo.

Powiedz mu wcześniej niż później

Kiedy już wiesz, że nie czujesz nic do chłopaka, powinnaś to mu powiedzieć. Im dłużej czekasz, aby powiedzieć mu, że nie chcesz ponownie umówić się z nim, tym trudniej będzie.

Jeśli byłaś tylko na jednej lub dwóch randkach, to dobrze jest powiedzieć mu, że nie jesteś zainteresowana SMS-em. W ten sposób, można przygotować odpowiednią taktowną wiadomość, którą łatwiej jest wysłać niż powiedzieć w cztery oczy.

Jeśli jednak wiesz, że nie jesteś zainteresowana nim już pod koniec pierwszej randki, śmiało daj mu znać. Zanim się rozstaniecie, powiedz coś w stylu: „Hej. Żebyś wiedział, że nie sądzę, że coś z tego będzie, ale cieszę się, że spotkaliśmy się.” To zaoszczędzi Ci męczenia się nad tym, kiedy mu powiedzieć.

Zachowaj dystans

Kiedy już powiesz mu, że nie jesteś już zainteresowana, nie rozmawiaj z nim dalej. Nawet jeśli oboje chcecie być przyjaciółmi, dobrze jest mieć trochę dystansu na początku.

Jeśli on ciągle pisze do Ciebie SMS-y po tym, jak go odrzuciłaś, to dobrze jest zignorować te wiadomości.

Jeśli rozmawiasz z nim, uważaj, aby uniknąć flirtowania lub wprowadzania go w błąd.

Kamil - autor -EXTAZY.pl - Randka, Miłość i Związek

Kamil

Jestem Kamil i bardzo lubię randkować, spotykać się, jak i rozmawiać z kobietami. Nie jestem żadnym awanturnikiem i kobieciarzem jak słynny Casanowa, jednak radzę sobie w kontaktach z płcią piękną. Swoim już wieloletnim doświadczeniem pragnę dzielić się na łamach tego bloga.

Chcę też podkreślić, że informacje zawarte tu nie mają na celu zastąpienia profesjonalnej porady. Nie jestem terapeutą i nie udzielam porad, tylko jak wspomniałem, dzielę się swoim doświadczeniem.

Dodaj komentarz