Randka to złożona sytuacja towarzyska, do której należy się odpowiednio przygotować. Warto zastanowić się, czego oczekujemy od związku czy spotkania, jednocześnie mając na uwadze dobro osób z naszego otoczenia. Czasami zdarza się, że na randkę zaprasza Cię mężczyzna, którym nie jesteś zainteresowana. W takim przypadku warto mu powiedzieć po prostu „nie” w uprzejmy sposób.
Jak grzecznie odmówić mężczyźnie, podczas rozmowy?
Wysłuchaj tego, co ma do powiedzenia
Przede wszystkim, jeśli mężczyzna, który Cię zaprasza, jest znajomym lub przyjacielem, nie powinnaś mu przerywać, gdy się do Ciebie zwraca.
Nawet jeśli zdajesz sobie sprawę, że zamierza zaprosić Cię na randkę, a Ty chcesz odpowiedzieć „nie”, nie przerywaj mu. Przerwanie komuś sprawia wrażenie nadmiernego zapału do odmowy oraz jest nieuprzejme.
Zachowaj wobec niego dystans z pełnym szacunkiem i delikatnie się uśmiechnij. Nie zbliżaj się do niego ani nie dawaj mu żadnych sygnałów mową ciała, które mogłyby sugerować, że jesteś zainteresowana.
Po prostu powiedz nie
Najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić, gdy chcesz grzecznie odmówić facetowi, jest go ciągle oszukiwać. Choć na początku może być dla niego trudne i bolesne usłyszeć „nie”, w dłuższej perspektywie będzie to lepsze rozwiązanie.
Unikaj wymówek. Nie musisz kłamać. O ile nie jest to prawda, nie mów mu, że jesteś w związku. Nie używaj też tekstu typu: „Właśnie zakończyłam związek i nie jestem gotowa na następny”. Nawet jeśli to prawda, może to dać mu fałszywą nadzieję, że zmienisz zdanie, a to nie jest uczciwe wobec niego.
Bądź bezpośrednia i uprzejma. Powiedz coś w stylu: „Jesteś miłym chłopakiem, ale po prostu nie odczuwam do Ciebie takich uczuć. Doceniam, że postanowiłeś mnie zapytać…”. To sprawia, że Twoje stanowisko jest jasne, ale nadal wydaje się nieco łagodniejsze niż stanowcze „nie”.
Bądź zwięzła. Nie musisz od razu wygłaszać długiej odmowy tylko po to, aby wydawać się miłą.
Powiedz mu, że chcesz być przyjaciółką
Jeśli rzeczywiście chciałabyś się zaprzyjaźnić z mężczyzną, który Cię zaprasza na spotkanie, daj mu to do zrozumienia. To złagodzi Twoją odmowę i da mu znać, że cenisz jego towarzystwo, nawet jeśli nie jesteś nim zainteresowana.
Jeśli jednak nie chcesz się z nim zaprzyjaźnić, nie mów, że chcesz być przyjaciółmi. Po prostu powiedz mu, że nie jesteś zainteresowana i że masz nadzieję, że miło spędzi dzień, a potem odejdź.
Jeśli wyrazisz chęć zaprzyjaźnienia się, postaraj się, aby wiedział, że Twoje uczucia dotyczące tej sytuacji nie ulegną zmianie. Nie chcesz dać mu fałszywej nadziei. Powiedz coś w stylu: „Przepraszam, nie jestem zainteresowana związkiem z Tobą, ale jestem pewna, że ktoś inny będzie. Lubię z Tobą rozmawiać i mam nadzieję, że zostaniemy przyjaciółmi”.
Bądź uprzejma
Kiedy musisz powiedzieć komuś „nie” osobiście, sposób przekazania ma znaczenie, gdyż wpływa na odbiór Twojej odpowiedzi przez mężczyznę.
Unikaj wrażenia defensywnego nastawienia. Masz pełne prawo do wyboru, z kim się umawiasz. Defensywna postawa może sprawić, że będziesz wydawać się bardziej agresywna lub nieprzyjemna, niż zamierzasz.
Mów tonem pełnym życzliwości. Chcesz być otwarta, jednocześnie będąc stanowczą w swojej odpowiedzi. Spróbuj nawiązać z nim kontakt wzrokowy przynajmniej raz podczas rozmowy.
Jak powiedzieć „nie” facetowi poprzez SMS?
Odpowiadaj na bieżąco
Gdy facet, którym nie jesteś zainteresowana, zaprasza Cię na spotkanie przez SMS, e-mail lub inny komunikator, możesz poczuć chęć odpowiedzenia w późniejszym czasie.
Nie lekceważ go i nie licz na to, że sam zrozumie, o co Ci chodzi. Najlepszym sposobem radzenia sobie z tą sytuacją jest udzielenie mu odpowiedzi.
Nawet jeśli chcesz odpowiedzieć na czas, w ciągu dnia, gdy wysyła wiadomość, poświęć chwilę, aby przemyśleć, co chcesz przekazać i jak chcesz to wyrazić.
Używaj stwierdzeń „ja”
Jeśli go odrzucasz, użycie stwierdzeń opartych na „ja” pomoże Ci sprawić, że odmowa będzie dotyczyła Cię, dzięki czemu chłopak, z którym rozmawiasz, nie poczuje się tak bardzo urażony.
Na przykład, zamiast mówić: „Przepraszam, nie jesteś w moim typie”, powiedz coś bardziej w stylu: „Naprawdę przepraszam. Po prostu nie widzę nas razem”.
Albo powiedz: „Naprawdę miło mi było Cię poznać, ale nie wydaje mi się, że to może się rozwinąć w coś więcej”.
Pisz w dobrym stylu
Jeśli jesteś zbyt nieformalna podczas mówienia do faceta, który Cię zaprosił, a nie jesteś zainteresowana, możesz sprawić wrażenie niegrzecznej. Nawet jeśli zwykle wysyłasz SMS-y lub piszesz w swobodnym stylu, postaraj się być nieco bardziej formalna w swojej odmowie.
Używaj pełnych zdań i słów. Zamiast pisać „Nie, dzięki” czy „Po prostu nie jestem zainteresowana spotkaniem z Tobą”, napisz: „Dziękuję za zaproszenie, ale niestety nie widzę nas razem”.
Dodaj coś miłego po swojej odmowie. Może to pomóc zakończyć rozmowę, a także złagodzić uczucie zawodu. Napisz coś w stylu: „Przepraszam. Życzę Ci wszystkiego najlepszego, Darku!”
Bądź szczera
Często łatwiej jest kłamać przez SMS niż osobiście. Może kusić, aby wymyślać wymówki, które pozwolą Ci się wymigać, ale na dłuższą metę zawsze lepiej jest mówić prawdę.
Nie pozostawiaj pytania bez odpowiedzi. Upewnij się, że nie pomyśli, iż możesz być zainteresowana nim później. Spraw, aby Twoja odpowiedź była jednoznaczna. Nawet jeśli chcesz pozostać przyjaciółmi, upewnij się, że mówisz: „Nie żywię do Ciebie żadnych uczuć, ale możemy zostać przyjaciółmi”.
Nawet jeśli chcesz być stanowcza, gdy wysyłasz swoją wiadomość, postaraj się również znaleźć coś pozytywnego do powiedzenia. Na przykład, napisz: „Doceniam, że mnie zapytałeś, ponieważ miło mi się z Tobą rozmawiało, ale po prostu nie żywię do Ciebie żadnych uczuć”.
Jak odmówić chłopakowi po pierwszej randce?
Mów w przyjazny sposób i bez owijania w bawełnę
Często trudniej jest odrzucić kogoś po pierwszej randce niż kogoś, z kim nigdy się nie spotkałaś. Czasami jednak potrzebujesz randki, aby zorientować się, że naprawdę nie jesteś zainteresowana.
Powiedz coś w stylu: „Przepraszam. Po prostu nie poczułam więzi podczas naszej randki. Mam nadzieję, że znajdziesz swoją miłość”.
Jeżeli jednak nie jesteś zainteresowana, ale chcesz się zaprzyjaźnić, powiedz: „Świetnie się z Tobą bawiłam, ale tak naprawdę nie poczułam żadnej więzi. Czy chciałbyś być moim przyjacielem?”. Pytanie, czy chce być przyjacielem, jest proste i daje mu do zrozumienia, że nawet jeśli nie chcesz się umawiać, nadal cenisz jego towarzystwo.
Powiedz mu wcześniej niż później
Kiedy już wiesz, że nie czujesz nic do chłopaka, powinnaś mu to powiedzieć. Im dłużej czekasz, aby powiedzieć mu, że nie chcesz umówić się z nim ponownie, tym trudniej będzie.
Jeśli byłaś tylko na jednej lub dwóch randkach, dobrze jest powiedzieć mu, że nie jesteś zainteresowana przez SMS. W ten sposób możesz przygotować odpowiednią i taktowną wiadomość, którą łatwiej jest wysłać niż powiedzieć w cztery oczy.
Jeśli jednak wiesz, że nie jesteś zainteresowana nim już pod koniec pierwszej randki, śmiało daj mu znać. Zanim się rozstaniecie, powiedz coś w stylu: „Hej. Chciałam Ci powiedzieć, że nie sądzę, że coś z tego będzie, ale cieszę się, że się spotkaliśmy”. To zaoszczędzi Ci męczenia się nad tym, kiedy mu powiedzieć.
Zachowaj dystans
Kiedy już powiesz mu, że nie jesteś już zainteresowana, nie rozmawiaj z nim dalej. Nawet jeśli oboje chcecie być przyjaciółmi, dobrze jest mieć trochę dystansu na początku.
Jeśli on ciągle pisze do Ciebie SMS-y po tym, jak go odrzuciłaś, to dobrze jest zignorować te wiadomości.
Jeśli rozmawiasz z nim bądź ostrożna, aby uniknąć flirtowania czy wprowadzania go w błąd.
Kilka porad na koniec
Odmówić randki może być trudne, ale istnieją sposoby, aby to zrobić kulturalnie i grzecznie. Pamiętaj, że ważne jest, aby być szczerym i zrozumieć uczucia innej osoby, aby nie urazić jej głębi serca. W przypadku propozycji spotkania od faceta, kolegi czy mężczyzny, którym nie jesteś zainteresowana, starać się odmawiać asertywnie, ale z poczuciem taktu.
Jeśli naprawdę chcesz odmówić, nie krępuj się tego powiedzieć, ale nie używaj wymyślonych wykrętów ani nie próbuj zastanowić się nad innymi opcjami. Bądź stanowcza i nie wahaj się, ale jednocześnie wyraź swoją niechęć w sposób uprzejmy.
Warto również pamiętać, że reakcja na odmowę może być różna, więc warto być przygotowanym na ewentualne dyskusje czy pytania. Nie pozwól jednak, aby dyskusja przerodziła się w konflikt. W miarę możliwości podkreślając komplementy i pozytywne aspekty relacji, aby złagodzić uczucie odrzucenia.